Vyhřezlá ploténka – co škodí, co prospívá – část 1

Již takřka rok trpím bolestmi související s vyhřezlou ploténkou. Mám relativně větší nález – 9 mm výhřev v bederní oblasti L5/S1. Operaci se zatím vyhýbám a zkouším najít způsob jak se z toho dostat bez operace.

Výhřez byl loni dost bolestivý a byly situace, kdy jsem nevydržel ve stoje ani 10 vteřin. V současnosti, již jezdím na běžkách i 20 km. Pěšky ujdu i 7 km. Ale ještě to rozhodně není vyhrané. Není to ještě žádný happy end.

Výhřez stále trvá a ty nesprávné činnosti se odměňují bolestí, proto jsem za tuto dobu mohl vypozorovat , které činnosti zádům a ploténce prospívají, nebo naopak spíše škodí.

Co ploténce škodí?

Sezení

Nejhorší zkušenosti mám se sezením – dlouhodobým – např. u počítače a ještě s opřenými zády. To je spolehlivý zabiják vaší ploténky. Sezení v autě je pro mě také noční můra – to je snad nejvíce škodící poloha. Trochu pomůže auto, které má vyšší posed, např. SUV.

Když už sedět, tak vzpřímeně bez opory a pokud možno na kraji sedáku. Sezení často střídat se stáním a protahováním. Křesla, nebo kancelářské židle jsou nejhorší – ty právě svádí k pohodlnému vyvalení , docela v pohodě jsou dřevěné židle, nebo jednoduché konferenční židle . Příliš nedoporučuji nafukovací balón – hodně zatěžuje svaly a pokud chcete u toho pracovat, tak se najednou najdete v nějaké šílené pozici. Spíše je dobrý na cviky a protahování – na dlouhodobé sezení jen pro zdravé jedince.

Také záleží co děláte při sezení – nejhorší je pracovat na něčem intenzivně v sedě, kdy přestanete vnímat své tělo. Docela v pohodě je třeba posezení v hospodě, nebo na obědě na dřevěné židli.

Kolo

Nijak zvlášť se mi neosvědčilo kolo – neškodí tolik jako sezení, ale stav spíše  mírně zhoršuje. Problémem jsou otřesy a stlačování, které ploténka přijímá při jízdě. Pokud už  musíte jezdit tak určitě po co nejrovnějším asfaltu s co nejmenšími nerovnostmi. Já jsem si sice pořídil odpruženou sedlovku , ale to je spíše abych si ploténku úplně nezlikvidoval. Celoodpružené kolo vás nezachrání – hodně otřesů záda stejně dostanou. Jízdou na kole svůj stav určitě nezlepšíte – buď stagnujete nebo si to zhoršíte. Ježdění v lese po šutrech, sjezdy mezi stromy a po sjezdovkách si rovnou zakažte.

Plavání

Pokud si myslíte, že plaváním 4x týdně si záda vylepšíte jste na omylu. Teoreticky by to bylo možné, pokud by jste plavali sami v bazénu a ještě styl „znak“, ale to nemám vyzkoušené. Většina lidí plave „kraul“, kdy dochází k rotaci v bedrech, nebo „prsa“ kdy je tělo zlomeno do dvou částí. Plavání jednou týdně je v pohodě, ale pokud to přeženete, budete se zhoršovat. Zapomeňte na skákání do bazénu a ještě s předpisově nataženýma nohama! Raději si skočte do sauny a pořádně prohřejte svaly – to je velmi prospěšné.

Cvičení

„Musíš hlavně pořádně cvičit a zpevnit tělo !“, říká mi většina lidí co si vyslechne mé problémy. Mě se cvičení vůbec neosvědčilo, ba právě naopak. Cvičil jsem SM Systém 3x denně po dobu 3 měsíců s výsledkem neustálého zhoršování. Od diplomované fyzioterapeutky jsem byl několikrát ujištěn , že cvičím správně – technika, dýchání, všechno. Toužebně jsem se díval na fotografie vstřebaných plotének v knize od Dr. Smíška o SM Systému, kde pacient po 3 týdnech cvičení už byl bez výhřezu. U mě to bylo horší a horší, ale nechtěl jsem si to připustit, že to je právě cvičením. Po 3 měsících jsem měl opravdu zpevněné břicho, ale nevydržel jsem stát déle jak 10 vteřin. Když už selhal SM Systém, zkoušel jsem McKenzie, ale opět přišlo zhoršení příznaků.

Upozorňuji, že tenhle názor je silně individuální a subjektivní. Určitě se najdou lidi, kterým cvičení pomohlo. Otázkou je jestli jim pomohl zrovna SM Systém nebo McKanzie, jak intenzivně cvičili, atd… Byl jsem na kurzech obou systémů a výsledek se nedostavil. Výhřez ploténky je tak citlivá věc, že nesprávným cvičením se bude stav jen zhoršovat. Dle mého názoru je cvičení je při výhřezu riskantní a je hlavně určeno pro zdravé jedince jako prevence. Po vyléčení výhřezu je samozřejmě cvičení velmi prospěšné.

Zásadně se vyhněte posilovacím cvikům sedy, lehy a to i když jste zdraví. Tyhle cviky spolehlivě zhorší stav nebo i zdravým jedincům vyvolají výhřez.

Ležení na boku

Bohužel ležení při výhřezu ploténky není snadné – na boku ležet nemůžete, hlavně na té straně, kde je ploténka vyhřezlá. Na opačné straně ležet chvíli lze, ale s polštářem mezi koleny s podepřený „bolavou“ nohou. Rozhodně to ale není poloha, která by vašemu stavu nějak prospívala! Pokud ležet, tak na zádech nebo na břiše. Matraci doporučuji spíše měkčí než tvrdší – ale rozhodně ne nějakou proleženou molitanovou, musí kopírovat záda.

Lyže

Sjezdové lyže zamkněte na 10 západů – stačí jeden pád a můžete klidně i ochrnout nebo vás rovnou transportují na operaci.

Pokud jste vášnivý běžkař jako já, tak se musíte soustředit na odraz. I když si umíte dobře namazat stoupací vosk, doporučuji běžky se šupinami nebo nejlépe s tzv. skinem, kde máte jistotu pevného odrazu. Pokud máte obyčejné práskačky či kameňačky, při kterých vám to v každém menším kopci bude střílet, tak vám to bude střílet stejně i do postižené nohy s výhřezem. I tahání rukama o hůlky hodně zatěžuje bedra a přijde zhoršení stavu. Také zapomeňte na závodní předklon – raději turisticky vzpřímenou polohu.  I tak se ale nedají běžky označit za prospěšnou činnost pro léčení zad. Podobně jako u plavání jednou týdně bez problémů zvládnete, pokud to bude jako já nyní valit každý den, čekejte bolest.

Předklony

Nakládání 50 kg cementového pytle v předklonu do kufru favorita je stará klasika, která ovšem lidi neomrzí, protože zvedání a pokládání předmětu s nataženýma nohama je stále velmi populární a hlavně velmi škodlivé. Předklony omezte pouze na uklízení nádobí – v případě , že nic nenesete nejsou tak škodlivé, jak se předpokládá, ale nic nepokazíte když půjdete co nejčastěji do dřepu se vzpřímenou páteří. Pokud něco zvedáte, tak v dřepu – viz tento návod.

Opakem předklonu je vstávání – při nejhorších stavech jsem se přetočil na břicho a postupně přes kolena jsem se z postele přesunul na zem – to je ideální scénář..  Rozhodně nevstávat po ránu zvednutím trupu! Já si pomohu rukou a vstávám jakoby bokem.

 

Tak to by bylo pro tento díl vše, příště se rozepíšu o tom, co mě pomohlo, co zádům a ploténce prospívá.

 

 

 

Jedna myšlenka na “Vyhřezlá ploténka – co škodí, co prospívá – část 1”

  1. Ctiborku, přečetla jsem si vše se zájmem a těší mě, že se aktivně snažíš pomoci od bolestí nejen sobě, ale i druhým! Rozhodně doporučím, máš cenné zkušenosti, můžou být pro někoho moc užitečné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *