Volná noha není pro každého

Před rokem jsem nechal nadějného zaměstnání na plný úvazek a začal jsem podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná – tedy živnosntník. Před tím jsem více jak 15 let pracoval v různých firmách a institucí jako řadový zaměstnanec na HPP s osmihodinovou pracovní dobou. V čem byly hlavní změny..?

Jistoty

V dnešním světě je spousta věcí nejistých. Věci se mění ze dne na den a i pravda včerejška je náhle omylem zítřka. A najít dnes něco co by bylo jisté a stálé je čím dál větší problém.

No a jedna z mála jistot , které dnešní společnost může nabídnout, je stálé zaměstnání s pevnou mzdou,  pracovní dobou a pracovním místem. Víte kam máte jít zítra ráno, víte co tam budete dělat, víte, že budete relativně finančně zajištěni. I otravný šéf a nudní kolegové je jistota, na kterou se můžete spolehnout. Máte svůj rytmus od-do a v případě problémů a vykolejení se můžete prací srovnat. O to víc je taková jistota potřebná, pokud máte živit rodinu a platit hypotéky a půjčky.

Nejistota příjmů

Mnoho lidí , kteří čtou články o volnonožcích a různých nomádech, kteří cestují a vydělávají, tiše závidí a říkají si, to by bylo něco , taková svoboda. Co si ale neuvědomují je problém nejistoty.

A to jsem pocítil v plné síle, když jsem první měsíc začal podnikat. První problém – jak zajistit , abych  si vydělal tolik co předtím a pravidelně. Měl jsem 3 různé dodavatele práce a nevěděl jsem jak rozvrhnout práci mezi ně. Další problém – jak zajistit, abych měl pravidelný přísun zakázek.

Měl jsem stále zažité myšlenkové schéma z pozice zaměstnance – za každý měsíc je potřeba vydělat nějakou sumu. V podnikání to ale funguje jinak,  většinou se lepší měsíce střídají se slabšími, na to jsem ovšem přišel mnohem později.

Nejistota rytmu

Další ztráta jistoty volnonožce je ztráta pravidelného rytmu, nebo režimu. V případě pevné pracovní doby si navyknete nejen na pravidelné vstávání, ale i na pravidelnou náplň dne. Ráno jedete do práce, kde si dáte kafe, poklábosíte s kolegy a najednou je oběd. Po obědě je kafíčko a hele už je konec pracovní doby.

Volnonožec a zvlášť začínající – nic takového nemá. Zkušenější mají naplánováno v kalendáři náplň, ale ta rozhodně nebude vždy stejná. Někdy se ale stane, že náplní dne je pouze – „dnes budu dělat tady na tomto projektu“ a někdy také … naprosté prázdno, např. když Vám ten projekt vybouchne.

Nejistota výhledu

Pokud nepatříte mezi freelancery, kteří se uváží na projekt např. na půl roku, máte k řešeni další potíž – nejistota výhledu. V běžné práci máte smlouvu na dobu neurčitou a víte, že na Vánoce možná dostanete prémie a máte 90% jistotu, že vám bude vyplácena pravidelná výplata. Pokud jste na volné noze a  děláte na menších zakázkách, což je v nynější době můj případ, nevíte ani měsíc dopředu jak na tom budete. Jednou toho přijde hodně, jednou zase málo a hlavně naprosto nemůžete tušit, co za měsíc budete vlastně dělat.

Závěr

Jak je z článku vidět, nejistoty velmi převažují nad jistotami. Život na volné noze je zpočátku psychicky velmi náročný, kvůli ztrátě mnoha jistot a vyrovnáváním se spousta nejistotami. Největší výhodou ale i nevýhodou je , že volnonožec je pánem jak svého času, tak i aktivit a směru kam se vydá. Na první pohled je to parádní věc , ale visí nad tím Damoklův meč v podobě selhání. Pokud v práci selžete, šéf vám vynadá, strhnou vám prémie, ale jede se dál. Selhání u člověka na volné noze je velmi těžká záležitost, z které se málokdo vyhrabe.

Ale zvyknout se dá na vše a ti, co mají pevné nervy a jasný cíl , vydrží strašáka nejistoty a z nejistoty se náhle stane pozitivní výhled neomezených možností. A právě v tom vidím tu největší výhodu nejistoty volnonožce!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *